• LinkedIn
  • Subcribe to Our RSS Feed

V Pacifiku vzniknou umělé obydlené ostrovy. Převratná vize Japonců

Kvě 29, 2012   //   by Draho   //   "Blog", Zajímavosti  //  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem V Pacifiku vzniknou umělé obydlené ostrovy. Převratná vize Japonců

Umělé plovoucí ostrovyMapa Pacifiku bude za 15 let možná vypadat jinak. Přibudou zde totiž umělé plovoucí ostrovy, na nichž budou žít lidé. S revoluč-ním nápadem plovoucích miniměst v Tichém oceánu přišla japonská firma Shimizu. Podle návrhu japonské firmy budou městečka plout na vlnách jakoby na obrovských leknínech.

Celý komplex, nazvaný Green Float (Zelené plavidlo), se bude skládat z množství malých ostrůvků. Ty budou fungovat a plout buď samostatně, nebo se budou moci spojit s ostatními ostrůvky tak, že společně vytvoří větší města či obří metropole. Kdyby se spojily všechny články a moduly, vznikla by země s milionem obyvatel, napsal britský list Daily Mail.

Na každém ostrůvku bude žít mezi 10 tisíci až 50 tisíci lidmi. Většina z nich bude žít ve zhruba kilometr vysoké věži, která bude centrem každého ostrůvku. Další obyvatelé budou žít v rezidenčních oblastech, vybudovaných na okraji ostrůvků.

Základní konstrukce věže bude vypadat zjednodušeně jako obří kruhová plástev, sestavená z jednotlivých, 7 tisíc tun těžkých částí. Věže budou postaveny ze superlehkých slitin za využití hořčíku z mořské vody.

Soběstačné a ekologicky udržitelné ostrovy

Kolem centrálních věží se budou rozprostírat louky, lesy a pole. Každý ostrůvek bude zcela soběstačný co se týče potravy, na každém se budou pěstovat plodiny a chovat dobytek.

Revoluční vize japonských vědců a designérů předpokládá, že komplex ostrovů bude ekologicky udržitelný a že nebude vytvářet téměř žádné zplodiny kysličníku uhličitého. Ostrůvky budou využívat za pomoci nejmodernějších zelených technologií každý odpad k výrobě energií.

Klíčem k úspěchu je podle japonských vědců i umístění ostrovů. Ty se proto mají pohybovat co nejblíže k rovníku, který se vyznačuje poměrně stabilním klimatem, s malými ročními teplotními a srážkovými výkyvy.

Aby byli obyvatelé chráněni před velkými vlnami, budou k lagunám kolem vnějších okrajů jednotlivých ostrůvků připevněny silné pružné membrány, ve výšce více než devět metrů nad hladinou moře. V úvahu připadá i varianta mořských zdí, vysokých zhruba 30 metrů. Vědci v této souvislosti upozorňují na příznivý fakt, že případné tsunami na otevřeném moři je daleko méně nebezpečné než u pobřeží.

Japonská firma Shimizu plánuje výstavbu prvních ostrůvků na rok 2025.

 

 

Comments are closed.