• LinkedIn
  • Subcribe to Our RSS Feed

Přijde úplněk a lékaři mají víc práce s infarkty. Vysvětlit si to neumí

Kvě 24, 2012   //   by Draho   //   "Blog", Zajímavosti  //  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Přijde úplněk a lékaři mají víc práce s infarkty. Vysvětlit si to neumí

Úplněk a infarktyNemuseli by se ani dívat na oblohu a stejně by lékaři v Olomouci věděli, že se blíží úplněk. Pár dní předtím, než se na nebi objeví plný měsíční kotouč, začnou mít víc práce. „Nedovedeme si to nějak racionálně vysvětlit,“ říká primář Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc Petr Hubáček. „Dokonce jsme zpětně porovnávali naše záznamy a potvrdilo se nám, že během úplňku a několik dnů před ním vždy přibude cévních mozkových příhod a infarktů,“ dodává Hubáček.

Vědecky ale takový účinek nikdo neprokázal, studie souvislost mezi onemocněním a měsícem na obloze nepotvrzují. Měsíc tak má podobné účinky jako změny počasí. Například porodníci vysledovali, že víc práce mají v bouřlivém počasí.

„Když přijde bouřka, rodí víc žen. Obvykle se rodí v ‚porodnických‘ vlnách a některé souvisejí i se změnami tlaku vzduchu,“ popsal primář olomouckého novorozeneckého oddělení Lumír Kantor.

Na jiná oddělení zase sanitky jezdí při změně počasí, jaká čeká zemi tento víkend, kdy se teploty oproti posledním několika tropickým dnům propadnou až o dvacet stupňů. „Při náhlejším ochlazení, nebo naopak oteplení u nás sledujeme nárůst počtu případů cévních mozkových příhod i epilepsií,“ vypočítal Hubáček.

 

Comments are closed.