Roman Kreuziger 1Ohlížel se, jak daleko je mistr světa Gilbert, kde šlape Australan Gerrans, kde Alejandro Valverde. Pak zvedl ruce a slavil. Český cyklista Roman Kreuziger dosáhl na jeden z největších úspěchů kariéry a první v novém dresu stáje Saxo-Tinkoff. Po samostatném úniku vyhrál úvodní ardenskou, 251 kilometrů dlouhou klasiku Amstel Gold Race.

„Samozřejmě je to velké překvapení, ale tým odvedl během závodu excelentní práci,“ pochvaloval si Kreuziger v televizním rozhovoru.

„Na konci už to pak bylo jen o mých nohách. Jsem moc rád, že jsem tenhle závod vyhrál rok poté, co to dokázal můj přítel Gasparotto.“

Šestadvacetiletý Kreuziger se poprvé v kamerách ukázal devatenáct kilometrů před cílem ve stoupání na Cauberg, kdy vyrazil stíhat čelo. Spolu s ním odjeli Italové Marcato a Caruso a celá trojka pak dostihla šestičelnnou partu pronásledovatelů vedoucího Astarlozy.

Kreuziger vypadá silně, ve skupině nejsilněji, všiml si komentátor britského Eurosportu. „Chci prodat skvělou formu,“ říkal on sám před startem. „Tento závod je mým prvním vrcholem sezony.“

Podruhé Kreuziger naplno roztočil pedály, když do finiše zbývalo sedm kilometrů, a jeho další atak už byl rozhodující. Ačkoliv Belgičan Gilbert v cílovém stoupání zopakoval nástup, jaký mu loni při světovém šampionátu vynesl duhový dres, a s sebou vytáhl i řadu es, českého lídra už sjet nedokázali.

„Na Caubergu jsem slyšel lidi, jak volají mé jméno, a dal do toho vše,“ vyprávěl český cyklista. „Když jsem měl nahoře dvacet vteřin náskoku, věřil jsem, že už to dokážu.“ S odstupem si za ním dospurtoval pro druhé místo Španěl Valverde před Simonem Gerransem, Gilbert, který usiloval o třetí prvenství na Amstelu, skončil čtvrtý.

Kreuziger se stal prvním českým vítězem jedné z prestižních jarních klasik, byť se dosud soustředil hlavně na etapové závody. V roce 2008 vyhrál závod Kolem Švýcarska, rok nato Kolem Romandie. Postaral se také o historické české výsledky na Grand Tours – předloni skončil pátý na Giru d’Italia a rok předtím osmý na Tour de France.

Kreuzigera, který se letos v úvodní části sezony zaměřil právě na ardenské klasiky, v příštím týdnu čekají ještě další dvě z nich: Valónský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych v Belgii.