• LinkedIn
  • Subcribe to Our RSS Feed

Češi platí deváté nejvyšší daně z 34 zemí skupiny OECD

Kvě 29, 2012   //   by Draho   //   "Blog", Nehoráznosti  //  Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Češi platí deváté nejvyšší daně z 34 zemí skupiny OECD

DaněČeši musí v rámci skupiny 34 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci platit deváté nejvyšší daně. Nejvíce ze svého příjmu nechají státu na daních Belgičané, nejméně obyvatelé Chile. Češi odvedou státu na daních 42,5 procenta ze mzdy. Vyplývá to z nejnovější publikace organizace, která se věnuje zdanění mezd v loňském roce.
Zatímco bezdětným Čechům „spolknou“ daně celkem 42,5 procenta ze mzdy, první v žebříčku Belgičané odevzdají 55,5 procenta ze své mzdy. V Chile takzvaná složená daňová kvóta dosahuje jen sedmi procent a obyvatelé ostatních zemí OECD tak mohou Chilanům závidět. Průměr OECD dosahuje 35,3 procenta, zdanění českých zaměstnanců je tak nadprůměrné.

Velmi nízké daně jsou také na Novém Zélandu (15,9 %) a v Mexiku, kde lidé odvádějí 16,2 procent z příjmů.

Největšímu nárůstu daní byly loni vystaveni Maďaři, jejichž země se potácí ve velkých finančních problémech. Týkalo se to ovšem jen jedinců, kteří nemají rodinu. Maďarské rodiny s dětmi se naopak těšily největšímu poklesu daní. V Česku složená daňová kvóta rovněž narostla, ale jen velmi nepatrně, o necelý jeden procentní bod.

OECD upozorňuje, že během posledních tří desetiletí zdanění příjmů znatelně klesalo, ale v letech 2010 a 2011 se tento trend nejspíš zastavil. Řada vlád v současnosti přijímá úsporná opatření, aby zastavily zadlužování, které zrychlila hospodářská krize odstartovaná v roce 2008. To se v mnoha případech neobejde bez zvyšování daní.

Výjimkou není ani Česko, kde se současná vláda soustředí spíše na zvyšování nepřímých daní, tedy především daně z přidané hodnoty (DPH).

Až doposud jsem žil v přesvědčení, že nejvyšší daně jsou ve Švédsku ?!

Comments are closed.