H-SystemKonkurzní správce po vytunelované společnosti H-System bude příští týden dražit celkem 55 bytů, které zbyly v konkurzní podstatě firmy. Podle Stavebního bytového družstva Svatopluk, jež zastřešuje stovky klientů H-Systemu, je hodnota nemovitostí 122 milionů korun. To nepokryje ani pětinu dosavadních výdajů podvedených lidí.„Původně slibované levné bydlení se tak proměnilo na pořádně předražený zlý sen – poprvé lidé o peníze za dům přišli po krachu H-Systemu, podruhé investovali podobně vysoké částky do dostavby rozpracovaného projektu a potřetí budou muset platit v plánované dražbě, jinak o majetek přijdou,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Svatopluku Martin Junek.

Dražba se podle něj uskuteční 11. dubna, jejím výsledkem prý bude snížení financí v konkurzní podstatě. Vyvolávací cena nemovitostí bude 62 milionů korun.

Celkem 55 bytů v Horoměřicích zbylo v konkurzní podstatě vytunelované firmy. „Před 14 lety byla cena lokality i s pozemky odhadnuta na zhruba 25 milionů korun, po naší dostavbě činí nejnovější odhad 122 milionů korun,“ uvádí Martin Junek.

Po bankrotu H-Systemu zbyly v Horoměřicích místo vysněných domů jen základové desky. „Se správcem konkurzní podstaty jsme se v rámci družstva dohodli na výstavbě i dostavbě celého projektu a investovali dalších téměř 100 milionů korun, domy zkolaudovali a zabydleli,“ popsal mluvčí Svatopluku.

Nyní je vyvolávací cena 62 milionů. „Buď tedy stávající obyvatelé musí znovu zaplatit nehorázné peníze za odkup svých domů, ve kterých bydlí přes 12 let, nebo zvítězí spekulanti za cenu, která pokryje sotva polovinu tržní hodnoty domů,“ uvádí Martin Junek.

Stavební bytové družstvo také podle Junka podává žalobu na správce konkurzní podstaty kvůli případu klienta H-Systemu z Velkých Přílep, který po vytunelování společnosti investoval do dostavby domu. Nebyl proto ochoten odkoupit nemovitost za navýšenou cenu bez zahrnutí jeho investic.

Stíhání manažerů zastavila Klausova amnestie

Podle družstva pak správce prodal dům firmě CIB Proprety bez vědomí podvedeného muže za pětinovou hodnotu. Lidé z Horoměřic se obávají, že by něco podobného hrozilo i jim.

„Pokud budou nuceni dům opustit kvůli přemrštěné ceně, na kterou nedosáhnou z důvodů předešlých nezahrnutých investic, jsou rozhodnutí se odstěhovat se vším, co zde vystavěli, tedy koupelnami, kuchyněmi, okny, rozvody, odpadním potrubím a dalším nákladným vybavením,“ tvrdí mluvčí podvedených klientů H-Systemu Junek.

H-System je podle odborníků jednou z největších podvodných kauz v novodobé historii Česka. Investovali do něj lidé toužící po výhodném bydlení. Firma však své závazky nedodržela. Bezmála 1 100 jejích klientů tak přišlo o asi 980 milionů korun. První odškodnění ve výši 140 milionů korun přiřkl soud klientům v roce 2011.

Strůjce miliardového podvodu Petr Smetka si v současnosti odpykává dvanáctiletý trest za podvod. Loni žádal o podmíněné propuštění, ale Městský soud v Praze rozhodl, že propuštěn nebude. Po lednové amnestii prezidenta Václava Klause pak bylo zastaveno trestní stíhání tří manažerů, kteří jsou dalšími aktéry případu.